BLA BLA BLA

JUŻ NIEDŁUGO NOWA ODSŁONA: CIĄŻA PO CZESKU, CZESKIE CHYBY czyli CZEGO NIE MÓWIĆ W CZECHACH, JAK ŻYĆ NA CO LICZYĆ A NA CO NIE.

wtorek, 5 marca 2013

PROHLIDKA PORODNICE cz.1 - KRNOV

        Ponieważ jest już marzec a ilość rzeczy do realizacji jest odwrotnie proporcjonalna do uciekającego czasu, postanowiłam poświęcić ten miesiąc na oglądaniu oddziałów porodowych.
        Pierwsza wizyta padła na szpital w Krnově, który w zeszłym roku obchodził 100-lecie i cieszy się dobrą opinią. Spotkanie prowadziła przełożona pielęgniarek Lenka Petřeková.

fot. Picasa - Bonding, bonding

        Pierwsza część była teoretyczna: od przyjazdu do szpitala, poprzez omówienie poszczególnych faz porodu, planu porodowego, co robić, jak oddychać, na czym się skupić. Trochę jak na zajęciach szkoły rodzenia. Kompletnie nie spodziewałam się takiego scenariusza. Była to forma sprawdzenia stanu wiedzy przyszłych mam oraz okazja do zadania pytań i dyskusji.
        Druga część to zwiedzanie bloku porodowego, pokoi które są do dyspozycji po porodzie oraz spotkane z resztą personelu.
        Trzecia część, najkrótsza to rozdanie materiałów edukacyjnych dla mam oraz pokaz slajdów z kilku porodów, które odbyły się w "knovskiej nemocnicy".
        Całość spotkania zamknęła się w 2,5 h (!)
Która położna w polskim szpitalu poświęci Wam tyle czasu?
Na koniec było rozdanie materiałów dotyczących karmienia, niezbędnych numerów telefonów i adresu e-mail.

fot. www.szzkrnov.cz                Sale porodowe

        Co oferuje oddział w Krnově:
 • poród do wanny - wanna jak wanna, położna powiedziała, że szpital zrezygnował z inwestycji w większą ponieważ zainteresowanie porodem do wody zmalało i obecnie nie odbywa się ich dużo. Taki poród może się odbyć gdy nie ma przeciwwskazań ze strony lekarza, gdy kobieta jest w stanie wytrzymać w wodzie nagrzanej do 37 i więcej stopni min. 2 godziny oraz gdy dziecko nie jest duże. Poród kosztuje 1000kč jednak sporo kobiet stwierdza w międzyczasie, że jest im tam niewygodnie i finał odbywa się w innym miejscu sali (gdy poród miał ale nie odbył się do wody wówczas-500kč).
 • oczywiście można korzystać z prysznica podczas oczekiwania, nawet dwie osoby tam wejdą...(ponieważ jedna z par się pytała o to) tylko nie wiem po co...:)
 • poród w innych pozycjach: na worku, na krzesełu, na stojąco, na boku...
 • pokoje w nadstandardzie (300-400kč) "jedynka" lub pokój dla matki z partnerem. Oba wyposażone w TV, lodówkę, miejsce dokąpania dziecka, własny węzeł sanitarny.
 • bonding czyli szybki bezpośredni kontakt - u nas zwane "kangurowaniem" dziecka, jeżeli matka nie chce z różnych powodów dziecka po porodzie trzymać może robić to świeżo upieczony tata. Dziecko z rodzicami na sali pozostaje 2 godziny. Szpital stawia nacisk na pierwszy kontakt.
 • Nawet jeżeli dziecko przebywa w inkubatorze mamy zawsze do niego nieograniczony dostęp. Dotyk takiego dziecka wskazany-podobno widać poprawę stanu zdrowia przy głaskaniu.
 • Osoba towarzysząca może uczestniczyć we wszystkich zabiegach przy dziecku: ważenie, mierzenie, mycie. Oprócz tego podczas porodu wykonuje np. okłady ponieważ 'porodni asistentka' obecna przy porodzie ma założone sterylne rękawiczki a pediatra czeka na finał za drzwiami.
 • Nie używa się smoczków, butelek a nawet laktatorów ! Panie pokazują (nawet na filmie instruktażowym, który otrzymaliśmy) w jaki sposób ręką odciągać pokarm.
 • W szpitalu działa "Liga laktacyjna", panie uczą jak karmić.
 • Plan porodu: w nim określamy  np. czy chcemy dziecko od razu po urodzeniu na brzuch czy dopiero potem umyte i zważone, kto ma przeciąć pępowinę, czy chcemy muzykę, czy chcemy aby dziecku dano identyfikator plastikowy czy panie mogą na ciele podpisać malucha itp. Co ciekawe pani pielęgniarka wspomniała o tym, że nawet jeżeli dziecko jest wycierane tonie myje mu się rąk - podobno jest to jedyny zapach który zna i z tym zapachem powinno odbyć się pierwsze przystawienie do piersi. Młoda mama, zmęczona porodem również nie powinna się obmywać, podobno naturalny zapach jest dla dziecka najlepszy przy pierwszym karmieniu, które odbywa się do pół godziny od porodu.
 • Kąpanie dziecka odbywa się zawsze z personelem, który uczy jak to wykonywać.
Klasyczny sposób znakowania dzieci w Krnovie3 komentarze:

 1. Super!Full wypas :)
  Ja mogłam o takim pomarzyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam Twoje wspomnienie z tego dnia...pamiętam, że te kilka zdań zrobiło na mnie wrażenie.
   Wszystko ładnie się prezentuje, zobaczymy jak będzie w rzeczywistości.

   Usuń
 2. I jak to się ma do polskich warunków...

  OdpowiedzUsuń